Miasto w południowo-wschodniej Chorwacji, w okręgu splicko-dalmatyńskim, największa miejscowość turystyczna na Riwierze Makarskiej (14 716 mieszkańców), położona 60 km od Splitu i 140 km na północ od Dubrownika. Chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na uroki krajobrazowe, ale też liczne atrakcje i zabytki.
Franciszkański klasztor, w którym można podziwiać wystawę muszli, Muzeum Miejskie, z wystawami etnograficznymi, archeologicznymi i historycznymi związanymi z miastem, czy Katedra św. Marka na placu Kaćić, na którym stoi pomnik Andrijeja Kaćić i barokowa fontanna.
Makarska posiada dwa nadmorskie bulwary wysadzone palmami. Dużo tam butików, kawiarni i barów z których rozciąga się zapierający dech w piersiach widok, sprzyjające wypoczynkowi.
Posiada też długą , wąską i kamienistą plażę, a w płytkich, przezroczystych wodach można zobaczyć jeżowce. Istnieje możliwość wynajęcia skutera wodnego, roweru bądź łódki. Polecane są tu sporty ekstremalne – bungee lub spadochron ciągnięty przez motorówkę. Bezpośrednio przy plaży jest cały ciąg kawiarenek, lodziarni i małych barów, serwujących słodycze, lody oraz dania kuchni śródziemnomorskiej.
Bulwary właściwie o każdej porze dnia i nocy są zatłoczone, tętniące życiem i muzyką, jednak ich długość pozwala na znalezienie dogodnego do wypoczynku miejsca. W mieście jest duża ilość pensjonatów, hoteli i apartamentów oraz pokoi do wynajęcia. Pensjonaty oferujące pokoje (po chorwacku sobe) są wyraźnie oznakowane.
Gospodarka Chorwacji bazuje przede wszystkim na usługach i przemyśle lekkim, a w okresie letnim bardzo dużą jej część stanowi dochód z turystyki. Szacowany dochód PKB na jednego mieszkańca w 2006 roku wyniósł 13 400 $, co stanowi ok. 50% średniego dochodu w Unii Europejskiej w tym samym roku.
Przed rozpadem Jugosławii Chorwacja była drugą po Słowenii republiką pod względem rozwoju gospodarczego i poziomu życia mieszkańców. W latach 80. rozpoczął się proces transformacji i przestawiania gospodarki na wolnorynkową. Początkowo był to okres korzystny dla Chorwacji, później gospodarka poważnie ucierpiała na skutek likwidacji przemysłu ciężkiego, działań wojennych i utraty wolnego dostępu do rynków państw byłej Jugosławii.
Główną role w gospodarce Chorwacji odgrywa zróżnicowany przemysł przetwórczy. Do najważniejszych należą hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł stoczniowy oraz chemiczny i petrochemiczny, skupiony w miastach Sisak, Osijek i Split. Dużą rolę odgrywa też przemysł maszynowy, np. w Zagrzebiu fabryki obrabiarek i maszyn rolniczych w Osijek, przemysł elektrotechniczny, cementowy i włókienniczy, ulokowany w centralnej części kraju, w Karlovacu. Duży wkład w przemysł Chorwacji ma przemysł spożywczy, głównie winiarski, mięsny oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.
Niezwykle ważną rolę dla gospodarki chorwackiej ma wybrzeże Dalmacji. Rijeka jest dużym portem tranzytowym dla towarów z Austrii i Węgier oraz dobrze prosperującą stocznią. Split jest natomiast dużym portem morskim, a także centrum produkującym tworzywa sztuczne.