Trogir i Split

Miasto w Dalmacji, na wybrzeżu Chorwacji. Oferuje turystom wiele atrakcji. Jego starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Legenda głosi, że aby przespacerować centrum, wystarczy zrobić 750 kroków. Wokół urokliwe kamienne uliczki oraz staromiejski klimat.

Założone w III wieku p.n.e. przez kolonistów z Grecji, pełniło głównie funkcje portowe. Dziś słynie m.in. ze światowego konkursu młodych tenorów. Ponadto nie brakuje tu zabytków. Do miasta prowadzi Brama Lądowa (Kopnena vrata), którą zdobi lew św. Marka oraz figura błogosławionego Jana z Trogiru, patrona miasta. Na turystów czeka katedra św. Wawrzyńca(Sv. Lovre), która powstała w miejsce ruin świątyni zniszczonej przez Saracenów w pierwszej połowie XII wieku. Głównego wejścia strzegą kamienne lwy, w bocznych nawach są ołtarze i kaplica z sarkofagiem patrona miasta, a obok katedry stoi XIV-wieczna dzwonnica, z której można podziwiać okolicę.

W pobliżu kościoła znajduje się plac z wieżą zegarową, a w miejskim muzeum przechowywany jest relief antycznego boga szczęśliwych chwil – Kairosa. Płaskorzeźba pochodzi prawdopodobnie z IV wieku p.n.e.

Trogir posiada dwa pałace, Stafileo oraz Ćipiko. Pierwszy zbudowano w XV wieku, posiada weneckie okna w gotyckim stylu, bogato ozdobione motywami roślinnymi, drugi to dzieło renesansowe, powstałe dla rodziny Ćipiko, bogato zdobione, z czterema aniołami trzymającymi rodzinny herb.

Urok kamiennych uliczek, sklepików i kawiarenek, klimat minionych wieków przyciąga licznych turystów.

Split – miasto Djoklecjana, dawniej był wioską położoną kilka kilometrów od Salomy, miejscowości wówczas bardzo popularnej w Dalmacji. Dziś Split jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Liczy ok. 174 tys. mieszkańców, co daje mu drugie miejsce w Chorwacji po Zagrzebiu. Wjeżdżając do Splitu mijamy blokowiska i zakłady przemysłowe, ale to co interesuje turystów jest w okolicach Starówki.

To właśnie tutaj na początku IV wieku rzymski cesarz postanowił zbudować posiadłość, w której miał mieszkać do śmierci, a który jest teraz atrakcją turystyczną. Mury obronne, wieże, świątynie, pałace, to kompleks architektoniczny rodem z antyku, który przyciąga zwiedzających z całego świata.

Mauzoleum ostatniego rzymskiego cesarza stało się zaczątkiem katolickiej katedry św. Duje z pięknymi wrotami z orzechowego drewna, datowanymi na XIII wiek.

Stare miasto jest zabytkiem klasy zerowej i umieszczone jest na liście zabytków UNESCO.

Warto po nim pospacerować, zwiedzić, zwiedzić wąskie uliczki, odpocząć w kawiarenkach, a na nabrzeżu podziwiać zacumowane łodzie rybackie.

Fanom piłki nożnej pozostaje do zwiedzania stadion Hajduka Split, jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich w kraju.

Split jest ważnym miastem przemysłowym Dalmacji. Rozwinął się tam przemysł stoczniowy, chemiczny, drzewny i spożywczy, głównie rybny, piwowarski i winiarski. Posiada port lotniczy i terminal promowy obsługujący rejsy między innymi do Rijeki, Dubrownika i na pobliskie wyspy ( Brać, Hvar, Vis, Ćiovo, Lastovo)