Do 1990 roku, czyli do momentu rozpadu Jugosławii, turystyka przynosiła największą część dochodów dewizowych Chorwacji. Turystyka skupiona była wyłącznie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, gdzie znajdowało się dużo kąpielisk morskich i uzdrowisk. Na innych terenach kraju ruch turystyczny był niewielki. Konflikty zbrojne i wojna, związane z rozpadem Jugosławii znacznie ograniczyły ruch turystyczny. Wojna domowa zniszczyła znaczną część kraju, infrastrukturę turystyczną, zabytki, drogi. Bardzo ucierpiały takie zabytkowe miasta jak Pula, Split czy Dubrownik, których zabytki przyciągały turystów. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest systematycznie odbudowywany, a sama Chorwacja staje się znów dużą atrakcją dla turystów. Oprócz zabytków turystów przyciągają do Chorwacji plaże, ciągnące się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. Są one wąskie i kamieniste, ale w niektórych miejscach można spotkać i piaszczyste.
Obecnie turystyka jest znów ważnym i jakże dochodowym działem gospodarki. Obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie Chorwacji 90 dni bez posiadania paszportu, legitymując się dowodem osobistym. W 2012 roku kraj ten odwiedziło 10,369 mln turystów, a liczba ta stale rośnie. Ponieważ jest to kraj w którym widać różnorodność kulturową – zaznaczają się tu kultura zachodnioeuropejska, śródziemnomorska i słowiańska, co jest wynikiem podporządkowywania się europejskim mocarstwom, każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Ponadto położenie kraju sprawia, że podróż europejskich turystów jest mało uciążliwa.
Chorwacja jest jednym z ulubionych krajów w którym Polacy spędzają wakacje. Kraj jest bardzo piękny, a dojazd w miarę szybki, łatwy i przyjemny. Utarło się że najlepszym i najtańszym sposobem dotarcia do Chorwacji jest podróż własnym samochodem, ale można też samolotem lub autokarem. Różne biura podróży mają bardzo bogate oferty wyjazdów do Chorwacji, w bardzo atrakcyjnych cenach. Z Warszawy do chorwackiego miasta Krk jest tylko 1215 km, z Polski południowej jest jeszcze bliżej, a mieszkańcy północno-zachodniej Polski mogą korzystać z komfortowych niemieckich i austriackich autostrad. Jeśli nie planujemy zwiedzania w czasie podróży, droga zajmie nam około 20 godzin (razem z małymi przerwami). Najpopularniejsza opcja dojazdu do Chorwacji to przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię, do przejścia granicznego słoweńsko-chorwackiego w Gruśkoyje (650 km), lub podróż przez Słowację i Wegry, do granicy chorwackiej w Gorićanie ( 520 km)
Najwygodniejsza i najszybsza trasa dojazdu do Chorwacji, dla mieszkańców Polski północno-zachodniej, jest trasa wiodąca przez Czechy, Austrię i Słowenię, ale ze względów finansowych bardziej opłacalne podróżowanie samochodem jest przez Słowację i Węgry, ponieważ, mimo że drogi są tam gorsze, opłaty drogowe są znacznie niższe. Jeśli wybieramy się bezpośrednio do Dalmacji, warto jechać przez Bośnię i Hercegowinę, jest szybciej i taniej, trzeba jednak posiadać Zieloną Kartę. Stacje benzynowe przy głównych drogach są gęsto rozmieszczone