Nowoczesny park maszynowy

Oglądając hale produkcyjn zauważyć można różnice, które pozwalają na pierwszy rzut oka oszacować, czy dobór obrabiarek był robiony przypadkowo, czy z głową. Często zdarza się, że wszystkie frezarki CNC pochodzą od zupełnie innych producentów, a co za tym idzie posiadają niezgodne wymiary, kształty czy też kolorystykę, co wprowadza wizualny chaos i niezgodność.

Frezarki CNC, a właściwie każda obrabiarka do metalu, wymagają jednak do pracy najważniejszego elementu czyli sterowania – mnogość sterowań na hali produkcyjnej prowadzi do utrudnionej migracji pracowników między nimi i konieczności zagwarantowania znacznie większej brygady na wypadek nieobecności któregoś z pracowników. Frezarki CNC od jednego producenta sporo pod tym względem ułatwiają, ale niestety wiele firm ma stosunkowo mało zróżnicowane modele, przez co praktycznie zawsze znajdzie się obrabiarka do metalu, która po prostu w portfolio danego producenta nie występuje.

Z pomocą przychodzi tutaj amerykańska firma Haas, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Abplanalp. Obrabiarka do metalu Haas, niezależnie od rocznika produkcji, posiada spójną stylistykę i wspólne kompatybilne ze sobą oprogramowanie, a dodatkowo Haas posiada w swojej ofercie nie tylko typowe pionowe trzyosiowe frezarki CNC takie jak Haas VF2 ale też:

  • Rozwiązania pięcioosiowe, zarówno w kinematyce poziomej (EC-1600ZT-5AX) jak i pionowej (seria UMC z najbardziej popularnym UMC750 oraz seria VFtr);
  • Frezarki CNC o budowie ploterowej z niską osią Z serii GR;
  • Obrabiarka do metalu VMT-750, która jest połączeniem tokarki oraz frezarki ze skrętną głowicą pięcioosiową;
  • Tokarki numeryczne, zarówno proste z uchwytem manualnym (seria TL), jak też potwory z osią Y, napędzanymi narzędziami i przeciwwrzecionem (seria ST) osiągające długość toczenia przekraczające długość toczenia 2 metry, jak ST40L;
  • Systemy automatyzacji, takie jak: podajniki pręta, systemy robotyzacji, systemy APL;
  • Tanie rozwiązania do edukacji lub startupów jak frezarki CNC MiniMill i seria TM oraz tokarki serii TL.

Poprawnie zbudowany park maszynowy oparty o jednego sprawdzonego producenta, to też znacznie uproszczone procedury serwisowe – nie dość, że jeden serwisant jest w stanie pomóc nam z każdym problemem, z którym zmaga się każda obrabiarka do metalu, to w dodatku w przyszłości łatwiej wyszkolić kadrę zarządzania ruchem, żeby sami realizowali serwisy frezarki CNC.

Na sam koniec kwestia finansowa – decydując się na długoletnią współpracę z jednym dystrybutorem, możemy liczyć na znacznie lepsze ceny, terminy dostaw czy ogólną obsługę, co w wypadku „skakania z kwiatka na kwiatek” jest zwykle niemożliwe, bo handlowcy wybiorą właśnie stałego klienta.