Odpowiedni model wiertarki to podstawa prac w warsztacie czy remontu w każdym domu. Na rynku jest jednak wiele rodzajów wiertarek – poznaj ich cechy i przeznaczenie. Podpowiadamy, jakie są typy wiertarek i jak znaleźć odpowiednią do prac w wybranym materiale.
Wybrane rodzaje wiertarek
Wiertarka udarowa
Cechą charakterystyczną tej wiertarki jest to, że ma udar mechaniczny. Pozwala on na wiercenie otworów w twardych materiałach. Jest wiele typów takich wiertarek i są one przeznaczone do różnych prac budowlanych. Do wyboru są m.in. maszyny przystosowane do wierteł cylindrycznych, klasycznych lub SDS. W trakcie typowych prac sprawdzi się wiertarka udarowa z wiertłem cylindrycznym o mocy 500/600W.
Wiertarka promieniowa
Wiertarka promieniowa to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajów wiertarek. Są to urządzenia profesjonalne, duże i stosowne w przemyśle. Wyróżniają się bardzo dokładną obróbką oraz możliwością obrabiania dużych przedmiotów. Zaletą wiertarek promieniowych jest to, że dany przedmiot nie przesuwa się podczas obróbki.
Wiertarki promieniowe stosowane przy obróbce dużych i ciężkich przedmiotów są niezbędne. Długą żywotność gwarantują im najwyższej klasy materiały, które zostały użyte do wykonania wiertarek.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
Jest to najpopularniejszy typ wkrętarki. Wiertarko-wkrętarka to praktyczne i wygodne w użytkowaniu urządzenie bezprzewodowe. Ma ono różny zakres stosowania i ograniczony czas pracy. Sprawdzi się m.in. do wkręcania śrubek oraz do wiercenia w miękkich materiałach – jak m.in. aluminium czy drewno.
Urządzenia te są wyposażone w duże i wytrzymałe wiertła, dzięki czemu mogą przebić nawet najtwardsze powierzchnie. Zapewnia szerokie parametry pracy. Wiertło w wiertarce słupowej znajduje się w jednej pozycji i porusza się w górę i w dół za pomocą uchwytu, by wykonać wiercenie.
Tego modele wiertarek są określane też jako wiertarki pionowe albo kolumnowe. Jej plusem jest też łatwa obsługa – nie wymaga specjalistycznych umiejętności od operatora.
Wiertarka stołowa
Jest dedykowana do pracy w warsztatach i zakładach przemysłowych. Ze względu na budowę wiertarka stołowa ma wiele zalet, dzięki którym jest ona w wielu przypadkach świetną alternatywą dla wiertarek manualnych. Wyróżnia ją m.in. bezpieczeństwo pracy i wysoka precyzja.
Używają jej wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy. Wykonuje precyzyjne otwory w drewnie, metalu oraz w tworzywach sztucznych. Korzystając z nich, można w sposób stacjonarny wykonywać wwierty w różnych materiałach.