Chorwacja, kraj wart odwiedzenia

Wschodnie wybrzeże morza Adriatyckiego zajmuje Chorwacja.  Pas śródziemnomorski od środkowoeuropejskiej części kontynentalnej oddzielają  Góry Dynarskie. Długość linii brzegowej, która wynosi 6 278 km, w większości stanowi wybrzeże. 1244 wysp wchodzących w skład Chorwacji- 4 398 km.  50 z nich jest zamieszkała. Największe z wysp to Cres i Krk, a wybrzeże zarówno wysp jak i stałego lądu to ewenement na skalę światową. Dinara, 1831 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Chorwacji.

Jeśli chodzi o klimat, to znajdziemy tam aż trzy strefy klimatyczne: w części kontynentalnej przeważa łagodny klimat kontynentalny, wybrzeże Adriatyku cechuje łagodny klimat śródziemnomorski, a na wysokości ponad 1200 m klimat jest typowo górski.

Językiem urzędowym jest chorwacki, ale serbski, niemiecki i włoski też jest używany na terenie kraju.

Oficjalną walutą Chorwacji jest kuna (HRK), 1 Euro to około 7,6 HRK, ale w hotelach, restauracjach, sklepach i bankomatach akceptowane są karty kredytowe (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express i Diners).

W sezonie turystycznym sklepy czynne są 7 dni w tygodniu , od 8.00 do 20.00

Osoby wybierające się do Chorwacji nie muszą przechodzić obowiązkowych szczepień.

Chorwacja oferuje swoim gościom bardzo różnorodną kuchnię, przeważa jednak kuchnia śródziemnomorska, zawierająca ryby, owoce morza, oliwki i świeże warzywa. Z mięs najbardziej popularna jest jagnięcina. Przed posiłkiem podaje się często kieliszek rakii, mocnego alkoholu z aromatem owocowym lub ziołowym.

Obszar Jezior Plitwickich, to obszar jednego z ośmiu chorwackich parków narodowych – Parku Narodowego Jeziora Plitwickie, utworzonego w 1949 roku i zajmującego powierzchnię 294.82 km2, co czyni go największym z parków chorwackich. W 1979 roku Park Narodowy Jeziora Plitwickie został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Park jest unikatem krasowej hydrografii. Specyficzne warunki hydrologiczne oraz tufy wapienne powodują że jeziora ciągle rosną i ulegają zmianom. Tuf to porowata skała osadowa, powstająca przez wytrącanie się węglanu wapnia z wody. Skały te tworzą bariery, progi i inne formy w rzekach krasowych i potokach. Proces ten szczególnie widać na Jeziorach Plitwickich. Doprowadził on do powstania licznych, majestatycznych i przepięknych wodospadów. Często bywa tak, że woda zmienia swój bieg, niektóre bariery wysychają, powstają nowe, woda zmienia swój bieg i powstają nowe tufy w innych miejscach. W zależności od temperatury i pory roku, woda zmienia swój kolor, stąd odnosi się wrażenie, że Jeziora Plitwickie nigdy nie wyglądają tak samo.

Obszar Parku Narodowego Jeziora Plitwickie kryje bogactwo środowiska leśnego, z licznymi, różnorodnymi gatunkami roślin i zwierząt. Największą część leśnej wspólnoty wśród 1267 zidentyfikowanych gatunków flory stanowią jodły i buki, a wśród nich wyróżnia się puszcza bukowo-jodłowa „Corkova uvala”, jedna z najpiękniejszych w Europie. Można tu obejrzeć 55 rodzajów  orchidei.