Produkcja profili okiennych a trendy proekologiczne

Jednym z wiodących trendów w branży stolarki okiennej jest ekologia. Zyskuje ona na znaczeniu z roku na rok. Coraz więcej firm wdraża nowoczesne rozwiązania proekologiczne, by zadbać o środowisko naturalne, a także odpowiedzieć na oczekiwania coraz bardziej świadomych klientów.

Proekologiczne działania firmy Deceuninck

Cała branża budowlana – w tym m.in. okienna i drzwiowa – starają się być na bieżąco, jeśli chodzi o potrzeby współczesnego budownictwa. Producenci, inwestorzy, projektanci czy architekci poszukują rozwiązań pozwolą zadbać o ekologię oraz poprawią komfort życia klientów. Produkcja profili okiennych powinna zatem odbywać się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, ważne są też odpowiednie działania recyklingowe.

Produkcja profili okiennych – ekologia priorytetem marki Deceuninck

Międzynarodowy koncern Deceuninck produkuje profile okienne i drzwiowe z PVC oraz kompozytowe systemy elewacyjne i tarasowe. Polska jest ważnym rynkiem dla producenta profili, gdyż z innymi rynkami Europy Środkowej generuje niemal 1/3 obrotów całej Grupy. Podstawowymi kierunkami rozwoju Deceuninck są innowacje oraz ekologia.

Firma stawia zatem na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Ważne, by wykorzystywane materiały były przyjazne dla środowiska. W trend ten wpisują się m.in. okna PVC, gdyż ten popularny materiał jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Nie emituje do atmosfery szkodliwych związków, nie wydziela niebezpiecznych substancji.

W trakcie procesu recyklingu profile są rozdrabniane i sortowane, usuwane są też z nich różne zanieczyszczenia. W ten sposób uzyskuje się materiał, który następnie zostanie poddany granulacji, a potem posłuży do wytłaczania nowych profili okiennych z PVC.

Ekologiczne budownictwo to przyszłość branży

Co więcej, PVC można poddawać recyklingowi. Może być przetwarzany nawet kilkukrotnie. Recykling obejmuje też okucia i szyby z okien PVC. Okna produkowane przez Deceuninck są wyjątkowo energooszczędne, a przez to także ekologiczne. Dlaczego? Będą skutecznie zatrzymywać ciepło w domu.

Inne trendy w stolarce okiennej i drzwiowej na 2023

Jeśli chodzi o design okien, coraz większą popularność zyskują profile okienne produkowane z aluminium. W przypadku kolorystyki dominują odcienie szarości, czerń, antracyty i ponadczasowa biel. Obecnie modne są też coraz większe przeszklenia – w domach mogą zajmować całe ściany. Prym wiodą drzwi tarasowe w systemach przesuwnych, czyli slide czy HST.

Coraz chętniej korzystamy też z automatyki i łączymy różne elementy w smart home, czyli dom inteligentny. Możliwość sterowania m.in. oknami, drzwiami czy roletami z poziomu aplikacji w telefonie docenia coraz większa grupa klientów.