Energia elektryczna staje się coraz droższa, dlatego warto szukać oszczędności w budżecie domowym. Wybierając energooszczędne oświetlenie nie tylko oszczędzasz, ale i dbasz o środowisko. W końcu mniej zużytej energii elektrycznej, to też mniej emisji gazów cieplarnianych, w końcu elektrownie są ciągle zasilane dzięki spalaniu paliw kopalnych. Możesz zatem zrobić coś dobrego, choćby w ten sposób, że wymienisz konwencjonalne żarówki, jeśli jeszcze posiadasz zapasy, bądź świetlówki, na oświetlenie LED.
Dlaczego warto wybierać oświetlenie LED do domu?
Żarówki energooszczędne zużywają nawet 7-8 razy mniej prądu od żarówek tradycyjnych i około dwa razy mniej od świetlówek. Do tego gwarantują wysokiej jakości światło dostosowane do potrzeb. Można wybrać oświetlenie LED o zimnej, neutralnej lub ciepłej barwie. Kupując żarówki energooszczędne warto oczywiście stawiać również na dopasowane do nich oprawy oświetleniowe, a także systemy pozwalające oszczędzać energię elektryczną. Można wśród nich wymienić ściemniacze i czujniki ruchu. Te pierwsze powodują, że można zmienić natężenie światła i uzyskać bardziej nastrojowe oświetlenie. Z kolei czujniki ruchu sprawią, że oświetlenie zewnętrzne, ale i oświetlenie w korytarzu czy łazience będzie włączać się, gdy się tam pojawisz, a gdy wyjdziesz do innego pokoju czy do pracy, samo się wyłączy. To nie tylko wygodne, ale i pozwala oszczędzać energię. Do lamp biurkowych z żarówkami energooszczędnymi możesz z kolei wybrać gniazdka typu smart plug, dzięki którym będziesz zdalnie zarządzać włączaniem i wyłączaniem sparowanego z nim oświetlenia czy urządzenia.
Oszczędzanie energii w domu – co jeszcze warto wiedzieć?
Poza inteligentnymi systemami czy oświetleniem LED możesz również w inny sposób wpływać na wysokość rachunków. Wystarczy, że wybierzesz taryfę dwustrefową, czyli będziesz płacić mniej w godzinach od 22 do 6.00 i od 13 do 15, a w pozostałych nieco więcej. Jeśli w ciągu dnia nie ma Cię w domu, to jest to idealny sposób na oszczędzanie.