Komputer i jego oprogramowanie

Komputer stacjonarny – jest on jednym z najpopularniejszych rodzaj komputera osobistego, który najczęściej jest na stałe umiejscowiony przy biurku w danym przeznaczonym miejscu jak również  pomieszczeniu. Złożony jest z przynajmniej trzech zasadniczych elementów:  monitora, jednostki centralnej jak również klawiatury.

Kiedyś istniał podział na komputery domowe oraz biurowe, ponieważ komputery domowe miały zazwyczaj mniejszą moc obliczeniową, aczkolwiek za to więcej możliwości multimedialnych. Obecnie jednak zanikł, ponieważ multimedialność przeszła do standardu we wszystkich komputerach jest obecna, natomiast gry komputerowe można stwierdzić, że to jedno z  najpopularniejszych zastosowań komputerów domowych wśród młodzieży – wymagają nieraz dla wykorzystania pełni ich możliwości naprawdę mocnych maszyn, podczas gdy do typowych prac biurowych wystarczają najprostsze oraz najtańsze zestawy.

W związku z rozwojem technologicznym oraz przekroczeniem barier miniaturyzacji wielu układów scalonych czy podzespołów elektronicznych, a przede wszystkim w związku z upowszechnieniem się nowoczesnych technologii, a co za tym idzie przeniesieniem produkcji do Azji, spadły ceny komputerów przenośnych, czyli laptopów, bądź też palmtopów. Ich ilość w stosunku do komputerów stacjonarnych ciągle rośnie jak również z biegiem czasu oraz, postępu technologicznego w każdym domu znajdzie się choć jeden komputer stacjonarny wraz z podłączonym internetem, ponieważ ceny komputerów stacjonarnych jak również i przenośnych komputerów są bardzo przystępne.

Oprogramowanie – jest to całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów oraz zintegrowanych danych przeznaczonych dla każdego komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki.

Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, a przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów jak również ich zbiorów.

Oprogramowanie tworzą programiści gdzie określa się  to jako przejaw twórczości jest chronione prawem autorskim. Jest pisane przy użyciu różnych języków programowania przy użyciu algorytmów. Programy przekształcające oprogramowanie z postaci źródłowej na binarną to kompilatory. Niektóre oprogramowanie jak na przykład napisane w całości w językach interpretowanych, może występować tylko w jednej postaci, spełniającej oba zadania. Oprogramowanie dzieli się ze względu na przeznaczenie:

  • oprogramowanie systemowe
  • oprogramowanie do tworzenia oprogramowania
  • biblioteki programistyczne
  • oprogramowanie użytkowe

Pojęcie oprogramowania systemowego jest znacznie szersze niż systemy operacyjne, gdzie w jego skład wchodzi też oprogramowanie serwerowe, gdzie każde oprogramowanie, z którym zwykły użytkownik nie ma bezpośredniej styczności.

Nie które przykłady oprogramowania:

  • DTP
  • edytor tekstu
  • system zarządzania bazą danych
  • oprogramowanie pośredniczące
  • system ekspertowy
  • wirus komputerowy
  • DTP
  • gry komputerowe