Karta dźwiękowa w komputerze

Wewnątrz komputera umieszcza się kartę dźwiękową, która ma za zadanie przetwarzanie cyfrowego dźwięku zapisanego na dowolnym nośniku. Do postaci słyszalnej przez ludzkie ucho. Do danej karty dźwiękowej podłącza się muzyczne urządzenia peryferyjne, jak na przykład głośniki bądź również mikrofon. Karty dźwiękowe wbudowane są w niemal każdą obecnie produkowaną płytę główną.

Na zewnątrz współczesnej karty dźwiękowej znajduje się gniazdo MIDI, gniazdo wyjścia dźwięku, wejścia liniowego i mikrofonu. Czasem również występuje wyjście liniowe, charakteryzujące się lepszą jakością. W starszych kartach możemy spotkać mały potencjometr, który służy do regulowania siły głosu. Najczęściej jaki możemy spotkać typ gniazd to jack. Zaawansowane karty dźwiękowe posiadają wiele nietypowych wejść jak również wyjść, na przykład wyjście optyczne. Poza wejściem liniowym karta często posiada wejście wewnętrzne, które znajduje się na płytce. Podłącza się do niego przez trzy bądź też cztero-żyłowy kabelek stację CD-ROM w celu analogowego transferu dźwięku z CD-Audio.

Z kartami dźwiękowymi nieodłącznie wiąże się standard MIDI. Został on skonstruowany do komunikacji między różnymi elektronicznymi instrumentami muzycznymi. Nie przekazuje on czystej fali dźwiękowej, jak to robią zwykłe kable analogowe, ale informację cyfrową: naciskany klawisz, , instrument na danym kanale, siłę nacisku, dodatkowe efekty brzmieniowe. Muzyka w formacie MIDI dostępna jest również na komputerach. Może być odtwarzana za pomocą programowych syntezatorów, wbudowanych na przykład w system operacyjny MS Windows, jednakże jej jakość nie jest wtedy zadowalająca. Bardziej zaawansowane karty dźwiękowe posiadają sprzętową obsługę standardu MIDI, tak jak dźwięk w tym formacie produkowany jest przez kartę, a nie przez procesor komputera.