Rodzaje bransoletek

Slap bracelet lub snap bracelet to element taniej biżuterii popularnej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Były one noszone na nadgarstku, giętkie paski z metalu, ozdobione kolorowym nadrukiem. Podróbki tejże bransoletki miały tendencje do pękania, przy czym  były przyczyną zranień nadgarstków oraz palców dłoni. Z czasem tego typu bransoletki były wycofywane z handlu na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy.

Bangles to solidnaokrągła bransoletka pochodzenia indyjskiego. Wykonane są z materiałów gładkich, jak szkło, metal czy malowane drewno oraz ozdabiane szlachetnymi kamieniami. Mieszkanki Indii noszą ich kilka lub kilkanaście jednocześnie. Wytwarzają one w ten sposób charakterystyczny dźwięk.

Wśród młodzieży istnieją bransoletki przyjaźni, które młodzież podarowuje sobie na znak przyjaźni. Plecione są z przędzy do haftowania muliny w najróżniejszych kolorach. Hafciarze zaawansowani w wytwarzaniu tego typu taniej biżuterii używają najróżniejszych wzorów i węzłów. Noszenie tego typu bransoletek stał się popularny na terenie Stanów Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku Bransoletki z muliny noszone są przez nastolatków obu płci, spadkobierców ruchu hippisowskiego. Bransoletki przyjaźni noszone są też przez serfistów

Pieszczocha to typ bransoletki nazywana po angielsku spike band, Jest to kawałek skóry nabity ćwiekami, który zakładają na nadgarstek osoby z kręgu kultury punk rockowej i hevy metalowej. W ostatnich latach uczestnikom imprez z tańcami pogo lub mosh pit zabrania się posiadania pieszczoch, które mogą być przyczyną zranienia partnerów.

Broszka to ozdoba kobieca, którą mocuje się od dołu szpilka służy przyczepianiu broszki do ubrań oraz sczepianiu poszczególnych części ubrania. Broszki mają różne kształty jak również wielkości są zróżnicowane. Prawdopodobnie broszka była popularna w Grecji i Rzymie. Broszkę noszono w średniowieczu, ale najchętniej noszono ją w siedemnasty i osiemnastym wieku. Dopiero w dziewiętnastym wieku rozpowszechniły się broszki zdobione kamieniami i różnego rodzaju ozdobami świecącymi.

Naszyjnik to rodzaj biżuterii, który noszony jest  na szyj, który wytwarzany jest z metalu w formie łańcuszka powiązanego z medalionem lub wisiorkiem. Jak również spotkać można zrobione z tkanin, sznurków, rzemieni. Są łączone z kamieniami szlachetnymi, muszelkami, elementami drewnianymi o różnych kształtach a także rozmiarach. Naszyjniki były już znane w epoce paleolitu środkowego, który był wykonany z muszli mięczaków. W późniejszych okresach wykonywano z kamienia, kości, zębów i nadal z muszli. Po opanowaniu technik pozyskiwania metali zaczęto je wytwarzać ze złota, srebra i wielu innych metali.

Obrączka ślubna jest to pierścień w kształcie obręczy, niejednokrotnie grawerowany, wykonywany najczęściej ze stopu złota. W dniu składania przysięgi małżeńskiej zakładany sobie nawzajem przez małżonków na serdeczny palec. Obrączkę ślubną nosi się na prawej ręce u prawosławnych, w krajach Europy Środkowej oraz Wschodniej. Obrączkę bądź sygnet noszą także świeccy członkowie Opus Dei, żyjący w celibacie, po złożeniu bez przymusowego zobowiązania na całe życie.