Kolczyki – podstawa biżuterii

Biżuteria – jest to drobny przedmiot ze złota oraz jubilerski służący do ozdoby ciała jak również stroju. Często jest wysadzana kamieniami szlachetnymi czyli ozdobami. Biżuteria oznaczona jest przede wszystkim artystycznym dziełem jubilera, które dzięki tej kategorii do biżuterii można zaliczyć ozdoby ludów pierwotnych. Formy artystyczne kształtowały się zgodnie z ogólnymi trendami mody. Potrzeba ozdabiania ciała biżuterią pojawiła się prawdopodobnie u zarania dziejów współczesnego czyli możemy powiedzieć , że około stu tysięcy lat znaleziska przedziurawionych muszli są pierwszą zachowaną biżuterią jakie znaleźli archeolodzy.

Klejnoty spełniają trzy podstawowe funkcje takie jak:

A)funkcja użytkowa – biżuteria tego typ jest używana przy dekoracji ubrań na przykład agrafy, klamry, guzy, brosze i tym podobne;

B)funkcja ozdobna, dekoracyjna – klejnociki takiego typu służą wyłącznie do ozdoby ciała  jak na przykład diademy, kolie, naszyjniki, bransolety i tym podobne;

C)funkcja religijna czyli tak zwane amulety, talizmany;

W ówczesnych czasach biżuteria stosowana była jako oznaka władzy, prestiżu, zamożności czy też przynależności klasowej. Współcześnie biżuteria stosowana jest głównie przez kobiety jest bardzo łatwo dostępna dzięki masowej produkcji fabrycznej jak również różnorodnych, niekoniecznie kosztownych materiałów dekoracyjnych czyli tak zwanych biżuterii sztucznych. Biżuterie tworzy się ze stopy miedzi i cynku, jak również dodatki ołowiu, aluminium, cyny, manganu, żelaza, chromu jak również krzemu.

Do biżuterii, którą noszą nie tylko kobiety również i panowie to kolczyki.

Kolczyki – to niewielkie, ozdobne przedmioty, część biżuterii, którą nosimy w uchu (najczęściej), brwi, wardze, języku, brzuchu, nosie. Zwykle stworzony z tytanu, stali chirurgicznej, srebra lub złota jak również spotykać możemy artystycznie robione kolczyki kościane oraz drewniane. Popularne są również kolczyki zrobione z rogu bawoła azjatyckiego, które są odpowiednikiem ludzkich paznokci czy też włosów, które zawierają kreatynę przez co ciało ludzkie je akceptuje i nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu. Ostatnimi czasy coraz częściej możemy spotkać na ulicy tak zwane „tunele”  czyli kolczyki, które wkłada się do ucha robiąc w nim coraz większa dziura i rozciągając skórę tak, iż robi się okrągły, szeroki otwór. Tunele mogą mieć różną średnicę – od paru milimetrów po parę centymetrów. Kolczyki mogą być noszone przez kobiety oraz mężczyzn, ale aktualnie są najczęściej spotykane u kobiet. Kolczyki występowały jak również występują na całym świecie jak również we wszystkich kulturach. Jednakże możemy zauważyć, że w niektórych z kultur nakazywane jest kolczykowanie noworodków , które są płci żeńskiej. Jednak na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku przyniosły kolczykom renesans, gdzie rozszerzyła się moda przekuwanie innych miejsc niż uszy, która zmieniła dla wielu znaczenie kolczyka z ozdoby na poważny element stylu życia.